Clasa a III-a: Îndrăznește, descoperă, explorează!

Asigură-i copilului tău cea mai bună pregătire pentru clasa a III-a cu ajutorul Școlii Intuitext. Pachetul conține animații, experimente interactive, jocuri educaționale și rapoarte de activitate conform cu programa școlară de clasa a III-a.

Limba și Literatura Română

Ai vrea ca micuțul tău să deprindă abilități excelente de comunicare? Să-și exprime cu ușurință gândurile, sentimentele, ideile sau intențiile? Ți-ar plăcea să descopere lumea minunată a literaturii? Asigură-i cea mai bună pregătire pentru clasa a III-a cu ajutorul Școlii Intuitext.

Filme de predare (Animații)

La Limba și Literatura Română pentru clasa a III-a, elevii continuă să descopere toate secretele comunicării și toată frumusețea operelor literare. Cum se scrie un e-mail, o invitație sau cum adresăm o rugăminte ori o cerere – copiii de clasa a III-a le vor învăța pe toate cu Școala Intuitext.

Jocuri

Atunci când învață, copiii înțeleg cel mai bine diferitele noțiuni predate la școală. De exemplu, la Limba și Literatura Română de clasa a III-a, elevii le descoperă prin jocuri educaționale foarte plăcute.

Matematică

Copiii înțeleg mult mai bine Matematica dacă învață prin joacă. Află și tu ce jocuri de Matematică va descoperi copilul tău în cadrul platformei online Școala Intuitext. Tu vei ști că ei învață, ei vor ști că se joacă cele mai distractive jocuri de logică.

Filme de predare (Animații)

Care sunt elementele și notațiile unui unghi? Cum măsurăm timpul? Care sunt multiplii kilogramului sau ai litrului? Ce sunt paralelipipedul, punctul, dreapta sau linia curbă? Iată întrebări la care elevii de clasa a III-a vor ști să răspundă. Urmărind filmulețele explicative disponibile pe site-ul Școala Intuitext cei mici vor ști să rezolve problemele de matematică de clasa a III-a.

Experimente

Când vine vorba de experimente, copiii abia așteaptă să ia parte la cele mai interesante teste. Astfel, în clasa a III-a elevii vor afla noțiuni interesante despre cub sau paralelipiped, și vor descoperi, de asemenea, cum să folosească în mod isteț calculatorul de buzunar.

Jocuri

Prin jocurile matematice de clasa a III-a copiii vor afla cât de plăcută și interesantă poate fi știința numerelor. Accesând jocurile disponibile în cadrul produsului online Școala Intuitext, în Clubul Isteților, copiii înțeleg și rezolvă cu ușurință problemele de matematică de clasa a III-a.

Muzică și mișcare

La clasa a III-a, elevii intră pentru prima dată în lumea armonioasă a muzicii. Oferă-i copilului tău șansa să-și completeze educația dezvoltându-și cultura muzicală. Vioara, pianul sau chitara – care este instrumentul preferat al copilului tău?

Filme de predare (Animații)

La Muzică și mișcare de clasa a III-a, elevii vor învăța cum să deosebească sunetele înalte de cele joase, ce se întâmplă când sunetele sunt puternice sau cum cântăm corect – totul datorită experimentelor disponibile în cadrul produsului educațional online Școala Intuitext.

Jocuri

Notele muzicale sunt ușor de învățat datorită jocurilor pe care copilul tău le va găsi la Școala Intuitext. În plus, aici elevii de clasa a III-a se vor bucura de cele mai frumoase și distractive cântece pentru copii și vor învăța Ritmul.

Științe ale naturii

La clasa a III-a, elevii descoperă informații interesante despre Științele naturii și lumea înconjurătoare. La Școala Intuitext copilul tău va găsi predare cu animații, experimente interactive, jocuri educaționale și rapoarte de activitate.

Filme de predare (Animații)

Ce este traiectoria? Cum își schimbă apa starea de agregare? Dar cum se mișcă Pământul în jurul Soarelui? Ce este deformarea plastică? Răspunsul la toate aceste întrebări îl află copiii de clasa a III-a care învață cu ajutorul Școlii Intuitext.

Experimente

Cu Școala Intuitext, elevii de clasa a III-a vor înțelege fenomenele interesante din natură. Transformările apei, mișcările de rotație ale planetelor sau electricitatea plastică – copiii vor descoperi cu bucurie totul despre mediul înconjurător.

Jocuri

Jocuri logice sau jocuri educaționale – iată două tipuri de jocuri online pe care elevii de clasa a III-a le vor descoperi cu mare plăcere. Oferă-i copilui tău șansa de a învăța cu ușurință și lasă-l să vadă cât de frumos este să înveți cu Școala Intuitext.

Ți-am pregătit multe materiale și pentru clasele I și a II-a

Cum Școala Intuitext este un produs educațional online creat special pentru copiii din clasele I, a II-a și a III-a, micii exloratori pot descoperi aici numeroase noțiuni predate la școală la Comunicare în Limba Română, Matematică și Explorarea Mediului, Muzică și Mișcare sau Științe ale Naturii.