Clasa a II-a: Îndrăznește, descoperă, explorează!

Asigură-i copilului tău cea mai bună pregătire pentru clasa a II-a cu ajutorul Școlii Intuitext. Pachetul conține animații, experimente interactive, jocuri educaționale și rapoarte de activitate conform cu programa școlară de clasa a II-a.

Matematică și Explorarea Mediului

Noțiuni interesante din domeniul Științelor Naturii sau din lumea fascinantă a cifrelor le sunt prezentate copiilor într-o manieră plăcută și ușor de înțeles. În acest fel, problemele de matematică de clasa a II-a nu vor mai fi o problemă!

Filme de predare (Animații)

Probleme care se rezolvă prin mai multe operații, intensitatea sunetului, forțele exercitate de magneți, materiale care nu conduc curentul electric sau universul și planetele – iată doar câteva dintre noțiunile și fenomenele pe care copiii de clasa a II-a le vor înțelege cu ușurință.

Experimente

Când participă ei înșiși la experimente, când testează și observă în mod activ, copiii învață rapid și cu plăcere noțiuni care altfel le-ar putea părea destul de dificile. Pentru exploratorii de clasa a II-a, măsurarea masei, măsurarea capacității sau bolile provocate de virusuri sunt doar câteva dintre lecțiile pe care le vor descoperi jucându-se.

Jocuri

Banii, ziua, ora, corpurile geometrice, universul sau planetele – iată câteva noțiuni de Matematică și Explorarea Mediului pe care elevii de clasa a II-a le vor înțelege cu ajutorul unor jocuri distractive și antrenante. Tot astfel, vor descoperi ce sunt virozele, cum apar formele de relief și ce minunății ale naturii se află în Delta Dunării.

Teste

După atâtea aventuri, e vremea marilor întreceri la Matematică și Explorarea Mediului. La Școala Intuitext, elevii află ce au învățat și ce ar trebui să mai învețe, cu ajutorul testelor cu rezultat imediat.

Comunicare în Limba Română

La clasa a II-a, elevii învață noțiuni noi de Comunicare în Limba Română. Însă cu ajutorul Școlii Intuitext, cei mici vor descoperi ușor și plăcut concepte precum semnele de punctuație, intonarea propoziției, textul narativ, cuvintele cu sens opus sau așezarea textului în pagină.

Filme de predare (Animații)

Ce este un text nonliterar? Care sunt regulile povestirii orale? Când scriem „sa“ și când „s-a“?
Dar „s-au“ și „sau“? Cum se despart cuvintele corect în silabe și cum scriem o felicitare? La aceste întrebări elevii din clasa a II-a vor avea cele mai creative răspunsuri după ce învață cu ajutorul filmulețelor explicative disponibile în cadrul Școlii Intuitext.

Jocuri

Atunci când se joacă, copiii învață cel mai bine. În plus, distrându-se, elevii de clasa a II-a vor asocia experiențele plăcute cu școala și vor forma o atitudine pozitivă în raport cu învățarea. Știați că prin joc micii exploratori află totul despre Grupurile de litere, Sinonime, Linia de dialog sau Semnul exclamării?

Teste

După ce învață cu ajutorul jocurilor sau animațiilor, copiii vor privi testările ca pe niște probe pe care trebuie să le depășească întocmai ca eroii lor preferați din desenele animate. În plus, verificându-și cunoștințele în acest mod plăcut, elevii de clasa a II-a nu vor avea nicio teamă în fața testărilor.

Ți-am pregătit multe materiale și pentru clasele I și a III-a

Cum Școala Intuitext este un produs educațional online creat special pentru copiii din clasele I, a II-a și a III-a, micii exloratori pot descoperi aici numeroase noțiuni predate la școală la Comunicare în Limba Română, Matematică și Explorarea Mediului, Muzică și Mișcare sau Științe ale Naturii.